Jelen állás szerint az egyik legmeghatározóbb fűtési mód a gázzal való fűtés. Mi a jövője ennek? Valóban olyan jó?
Már korábbi bejegyzésemben kitértem arra, hogy a földgáz mint fosszilis energiahordozó, előbb vagy utóbb ki fog fogyni és más alternatívák után kell nézni, illetve, arról is írtram már, hogy a földgáz és a kőolaj ára is nagyon sok nagypolitikai, geopolitikai tényezőtől függ. ( Fák mindig lesznek a környékünkön 🙂 )
2 érdekes hirre bukkantam, amik mégjobban meggyőztek arról, hogy hosszú távon kell egy valóban környezetbarát fűtés tartalékként, főleg a gázfűtés mellé….
Az egyik 2015.-ben megjelent cikk főcíme:
Palagázzal áraszthatja el az USA a világot
Az első sor azt írja : „Egy évtizede az Egyesült Államok még a világ legnagyobb gázimportőre volt, ám 2020-ra már a legnagyobb exportőr szeretne lenni. ”
EZ EGYÉRTELMŰSÍTI, HOGY A KÖZELJÖVŐBEN AZ EGYRE FOGYÓ SIMA FÖLDGÁZT, FELFOGJA VÁLTANI A PALAGÁZ. DE MENNIYRE JÓ EZ MINT FÚTŐANYAG ÉS EZ MIT TESZ A VILÁGGAL????
Erre a következő cikk ad választ ami 2018.-ban jelent meg.
Néhány idézet a cikkből: „A szénhidrogének piacán, de tágabban az egész világpolitikában is kulcskérdés az amerikai palagáz felfutó kitermelése. Az új technikával felszínre hozott gáz egyre komolyabb versenyt jelent a hagyományos energiahordozóknak, aminek messzire ható következményei vannak. Még olyan geopolitikai elméletek is léteznek, melyek szerint korunk szinte minden igazán fontos mozgása ezzel áll összefüggésben:”
„A gázt, amellett, hogy olcsóbb alternatívát jelent a fogyasztóknak és a gazdaságnak, leginkább azzal szokták népszerűsíteni a világban, hogy kevésbé károsítja a környezetet a felhasználása, mint mondjuk a szénalapú gazdaság működése. Az azonban, hogy ez mennyire van így a gyakorlatban is, a metánon múlik. A kitermelt gáz döntő része ugyanis metán, amiből elkerülhetetlenül szivárog valamennyi a kitermelés során. Ebben a tizedszázalékoknak is van jelentősége, hiszen a metán sokkal veszélyesebb a környezetre a szén-dioxidnál és a többi üvegházhatású gáz többségénél: a légkörbe kerülése utáni első húsz évben 80-szor erősebben járul hozzá a klímaváltozáshoz, mint a CO2. Ezért fontos igazán az az új kutatási eredmény, mely szerint az amerikaiak által kitermelt kőolaj- és földgázból az eddig gondoltnál (vagy hivatalosan kommunikáltnál) jóval többmetán kerül a légkörbe. Az amerikai környezetvédelmi hatóság, az EPA jelenlegi becslése szerint a teljes metánkitermelés 1,4 százaléka szökik el. Ezt kérdőjelezi meg a Colorado State University kutatóinak Science-ben publikált tanulmánya. A kutatók éveken át, összesen 700 kitermelési, szállítási helyszínen és a tároló kapacitásoknál tanulmányozták a témát, és megállapításaik szerint az az 1,4 a valóságban van 2,3 százalék is. „
Tekintve, hogy a világon menet közben viszont a klímavédelem is egyre erősödik ezen antagonisztikus ellentét, komoly előre nem látható problémákat hozhat a felszínre. Pl Angliában felvetődött az is, hogy betíltsák a gázfűtést. Erről itt tud olvasni.
2 hozzászólás “Azoknak akik aggódnak a környezetünk védelme miatt és ezt a fűtésükkel is szeretnék érvényre juttatni.” bejegyzéshez